login   |    register

135
FW-190D9

2. Dünya Savaşı sırasında Fw190 A serisinin başarısını gören Alman Hava Kuvvetleri, aynı uçağın yüksek irtifa modelinin üretilmesini istedi. Bunun için başlatılan üç projeden biri sonucunda, A modellerinin arka gövdesi uzatılmış ve motoru yenilenmiş hali diyebileceğimiz D modelleri, 1941-42 kışında ilk uçuşunu yaptı. D9 alt modeli ise ilk savaşını 1944 sonbaharında yaptı. İlk modelleri standart düz kanopi ile üretilmişti ancak daha geç modellerde Galland Hood denilen şişkin kanopi kullanıldı.

Kite baktığımızda, ölçek için oldukça iyi detayı çok iyi kaliteyle bize sunduğunu görüyoruz. Tam da tercih ettiğimiz gibi içe detaylı olarak sunulan panel çizgileri bence olabilecek en iyi derinlik ve kalınlıkta verilmiş. Parçalar genel olarak sorunsuz birleşse de bazı yerlerde macun ve zımpara işi kaçınılmazdı (2. Dünya Savaşı uçaklarının sorunsalı kanat-gövde birleşimi...). Pilot kabinindeki detaylar tatmin edici düzeyde. Aynı sözler iniş takımları ve yuvaları için de söylenebilir. Şeffaf parçalar yeterince ince, ama kanopiyi içerideki detaylara birleştirmeyi kolaylaştırmak için kanopi içine yapılmış çıkıntılar bu şeffaflığa gölge düşürüyor. Kitin çıkartmaları tam bir felaket. Naylon torba gibi kalın, kağıt gibi esneklikten yoksun, cam gibi üzerine sürülen çıkartma solüsyonuna tepkisiz, baskıları kayık... Daha kötü olamazdı herhalde. Sonuç olarak zaten kuyruktaki cephe bantlarını maskeleyerek boyamak durumunda kaldım. Pervanedeki spiral için ise önce çıkartmayı yapıştırıp yırtılan yerleri boyayla tamamlama yoluna gittim.

Boyama için önce astar attım, alta, RLM 76 olan yerlere ön tonlama yaptıktan sonra tüm renkleri serbest elle attım. Üstteki kamuflajda RLM 83 yeşili üzerine sanki ön tonlama yapar gibi ara tonlama yaptım. Bu ara tonlama üzerine de tekrar RLM 83 attım. Grilerde ise tonlamayı en son yaptım. Koyu renk tonlamaların tümünde attığım ana rengin siyahla biraz koyulaştırılmışını kulandım. Bütün tonlamalar sonuçta sert göründüler, o yüzden birer kat daha ana renklerden attım. En son her bir ana rengi atar atmaz hazne içinde kalan ana renge biraz beyaz katarak rengi açıp, panel ortalarına püskürterek boyaya solma efekti vermeye çalıştım. Parlak vernik atıp bir gün kurumasını bekledim, ardından çıkartma solüsyonu kullanarak çıkartmaları yapıştırdım. Oldukça kalın olan çıkartmalar solüsyona en küçük bir tepki vermediler. Ufak tefek kalınlıklar, parlamalar dikkati çekiyor. Ana renkleri kullanarak çıkartmaların üzerini de soldurmak amacıyla biraz boyadım. Bu haliyle yettiğini düşünüp üzerine mat vernik attım, daha sonra toz pastel kullanarak akıntıları, lekeleri ve eksoz isini yaptım. Bazı yerde Rapido mürekkebi, bazı yerde de deneme amacıyla Winsor&Newton mürekkebi kullanarak panel çizgilerini doldurdum. İkinci markayı ciddi şekilde öneririm; Rapido mürekkebi de çok iyi iş çıkardı. Böylece modelim bitmiş oldu.

Herkese selamlar. Çağın Başaran

 • IMG_6739
 • IMG_6729
 • IMG_6732
 • IMG_6733
 • IMG_6730
 • IMG_6731
 • IMG_6734
 • IMG_6537
 • IMG_6736
 • IMG_6737
 • IMG_6735

About the Author

About Çağın Başaran (caanbash)
FROM: ANKARA, TURKEY / TüRKçE

Born in 1977, made my first model when I was 7. As an architect, model making is a part of my profession. But it also made me stop making plastic models for ten years, but architectural models. In 2006, I decided to return to my hobby. All the old models I had are ruined and gone now, during house c...